مغز از میلیون‌ها یاخته‌ عصبی (نورون) که عملکرد بدن، احساسات، تفکرات، شخصیت، اخلاق، حافظه و تمرکز را کنترل می‌کند؛ ساخته ‌شده است.

نورون‌ها این اعمال را از راه انتقال امواج الکتریکی به یکدیگر و ارسال و دریافت پیام‌های عصبی انجام می‌دهند. در حالت تشنج یک جرقه الکتریسیته مانند رعد وبرق ایجاد می‌شود و موجب تغییر حالت و رفتار یا عدم هوشیاری فرد می‌شود.

علائم این پدیده شدید شامل تکان و لرزش بدن و از دست دادن کنترل است. با این حال، تشنج‌های خفیف نیز می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل مهم پزشکی باشند، بنابراین شناخت آنها مهم است. علائم تشنج ممکن است به طور گسترده‌ای متفاوت باشد.

در برخی از افراد، به مدت چند ثانیه در طول این حالت خیره شدن از علائم تشنج است؛ در حالی که در سایر افراد علائم تشنج ممکن است شدیدتر و با انقباضلات عضلانی و لرزش اندام‌ها همراه باشد. داشتن علائم تشنج، به معنای داشتن صرع نیست.شاخص‌ترین علائم تشنج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✔️سردرگمی موقت

✔️خیره شدن به یک نقطه

✔️حرکات غیر قابل کنترل دست و پا

✔️از دست دادن هوشیاری یا آگاهی

✔️علائم روانی مانند ترس، اضطراب

✔️گرفتگی عضلات غیر قابل کنترل

✔️کف کردن دهان

✔️افتادن

✔️طعم عجیب و غریب در دهان

✔️خم شدن و فشار در فک

✔️گزیدن زبان

✔️حرکت ناگهانی و سریع چشم

✔️از دست دادن کنترل عملکرد مثانه یا روده

✔️تغییرات خلق ناگهانی

📌چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر هر کدام از علائم تشنج که در بالا به آنها اشاره کرده‌ایم را دارید یا در اطرافیانتان مشاهده کرده‌اید، برای بررسی علائم و تشخیص علت علائم حتماً هر چه زودتر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.